/Files/images/скачанные файлы (1).jpg

Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. В цей день світова медична спільнота закликає звернути увагу на захворювання та його профілактику.

Україна досі залишається в переліку країн, де через низький рівень охоплення щепленнями зберігається ризик спалаху поліомієліту, – повідомляє Центр громадського здоров’я.

Чим небезпечний поліомієліт

Близько 5% хворих на цю хворобу помирають через ураження дихальних м’язів, а 1 із 200 стає інвалідом через деформацію хребта і кінцівок. Ця інфекція найчастіше передається через брудні руки, заражену їжу та воду. Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина: і дитина, і дорослий. Найбільшу загрозу вірус становить для дітей у віці до п’яти років. Наразі не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту.

Після одужання від поліомієліту функція вражених нервів і м’язів не відновлюється.

Що робить світ для подолання хвороби

Поліомієліт неможливо вилікувати, але його можна попередити завдяки вакцинації. В Україні лише 71% дітей до року було щеплено від поліомієліту за 2018 рік. Цей показник значно зріз після низки інформаційних кампаній, оскільки 2017 року лише 52% дітей до року отримали щеплення. Із провадженням ВООЗ Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту 1988 року завдяки вакцинації кількість нових випадків поліо зменшилася на 99%. До 1988 року щорічно реєструвалося більше 350 000 випадків поліо у 125 країнах світу. Протягом 2018 року у світі було зареєстровано всього 33 випадки.

Програма ВООЗ з ліквідації поліомієліту на 2013 – 2018 роки вже допомогла врятувати 18 млн людей, але хворобу ще не подолано остаточно. Місія ВООЗ – подолати захворювання, вакцинувавши кожну дитину. Якщо світ припинить боротися з поліомієлітом, вже за 10 років реєструватиметься 200 тисяч нових випадків по всій планеті.

Розповсюдження вірусу припиниться, якщо понад 95% людей у країні будуть вакцинованими. Низький рівень вакцинованого населення може призвести до розповсюдження вірусу.

При реалізації і фінансуванні Стратегії по завершенню ліквідації поліомієліту на 2019 – 2023 роки Читайте більше тут:

https://zik.ua/news/2019/10/24/cogodni_vidznachayut_vsesvitniy_den_borotby_z_poliomiielitom_1675575

Профілактика поліомієліту

Вакцинація – єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:

1 щеплення – 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));

2 щеплення – 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));

3 щеплення – 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));

4 щеплення – 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));

5 щеплення – 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));

6 щеплення – 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).

Станом на 1 жовтня в Україні було майже 700 тис доз вакцини для профілактики поліомієліту ІМОВАКС поліо та більше 1 млн доз двовалентної вакцини для профілактики поліомієліту типів 1 та 3 (дОПВ) ПОЛІО САБІН™ (оральна).

«Усі вакцини за Календарем є абсолютно безоплатними для дітей. Навіть якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона може надолужити його безоплатно. Перевірити залишок вакцин у вашому регіоні можна у цій таблиці. Якщо у вашому медзакладі немає вакцини, зверніться до головного лікаря медзакладу для з’ясування причини. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області«, – повідомляють у ЦГЗ.

Чи потрібно робити щеплення дитині на грудному вигодовуванні

Так. Грудне вигодовування є надзвичайно важливим та корисним для здоров’я маляти, але материнське молоко не захищає дитину від поліомієліту.

Чи можна вакцинувати від поліомієліту дітей з хронічними хворобами

Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей з хронічними захворюваннями, оскільки вони більш вразливі до інфекцій.

Справжні протипоказання до щеплення ОПВ – це надзвичайно рідкісне явище. Їх може визначити ваш лікар. Протипоказання на строк більший за два тижні може визначити тільки імунологічна комісія.

Чому так важливо, щоб усі діти пройшли вакцинацію

Якщо достатня кількість людей у країні є вакцинованими (понад 95%), розповсюдження вірусу припиниться. І навпаки, якщо у країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.

Нагадаємо, міністерка охорони здоров’я Зоряна Скалецька підписала наказ, яким затверджено новий перелік протипоказань до проведення вакцинації. Читайте більше тут:

https://zik.ua/news/2019/10/24/cogodni_vidznachayut_vsesvitniy_den_borotby_z_poliomiielitom_1675575

Використання інактивованої (убитої) та оральної (живої) поліомієлітної вакцини (жива вакцина Сэйбина), розробленої вірусологом Альбертом Сэйбином, призвело до створення в 1988 році Глобальної Ініціативи з Ліквідації Поліомієліту. З моменту її створення, число нових випадків захворювання зменшилась більш ніж на 99%.

Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке спричинює поліовірус. Хвороба уражає центральну нервову систему, з виникненням парезів та паралічів, які іноді можуть закінчуватися смертю хворого. Інші небезпечні ускладнення поліомієліту – пневмонія, міокардит, важкі шлунково кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.

Близько 5% хворих помирають. В основному - через порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури. У одного з 200 хворих розвиваються деформації хребта і кінцівок, що стають причиною інвалідності.

Вірус поліомієліту поширюється від людини до людини через фекалії та слину, особливо через заражену їжу та воду.

Найбільш вразливими до поліомієліту є діти віком до п'яти років. Поліомієліт невиліковний, але його поширенню можна запобігти шляхом вакцинації. Вакцину від поліомієліту вводять кілька разів, і вона захищає людину впродовж усього її життя.

Всі діти в Україні віком 2 та 4 місяця повинні бути вакциновані інактивованою вакциною. В 6 та 18 місяців, 6 та 14 років живою поліовакциною.

Треба пам’ятати, що вірус поліомієліту може паралізувати чи вбити дитину протягом всього лише кількох годин. Будь-яка дитина, імунізована не в повній мірі, знаходиться в зоні ризику та становить небезпеку для інших дітей. Вакцинація дітей за Календарем є абсолютно безоплатною. Заклади охорони здоров’я Запорізької області достатньо забезпечені якісними та ефективними вакцинами. Навіть якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона може надолужити його безоплатно, для цього Вам необхідно зверниться до свого сімейного лікаря.

Отже, єдиний шлях убезпечити себе та своїх дітей від наслідків цієї хвороби це вакцинація, оскільки специфічного лікування не існує!

Поліомієліт – це вірусне інфекційне захворювання, що уражує нервову систему і викликає повний параліч. Джерелом інфекції є хворі або вірусоносії. Основним способом поширення інфекції був безпосередній або опосередкований контакт із хворим (через руки, носові хустинки, одяг, постільну білизну тощо). Виділення вірусу відбувається через слиз носоглотки або з кишківника з фекаліями і розпочинається вже в інкубаційний період, який триває в середньому 5-12 днів (можливі коливання від 2 до 35 днів). Після появи перших симптомів захворювання вірус продовжує виділятися з фекаліями. Перші симптоми захворювання проявляються підвищеною температурою, втомою, головним болем, нудотою, ригідністю м’язів шиї та болем у кінцівках. Розрізняють дві форми поліомієліту: непаралітична та паралітична. Непаралітична форма перебігає у вигляді так званої «малої хвороби» (абортивна форма), яка проявляється короткочасною лихоманкою, катаральними (кашель, нежить, біль у горлі) та диспептичними явищами (нудота, блювота, рідкі випорожнення). Усі клінічні прояви зникають зазвичай протягом кількох днів. Іноді за нею настає тимчасове поліпшення стану хворого зі зниженням температури, або хвороба одразу переходить у другу фазу — «велику хворобу», коли головний біль більш виражений і супроводжується болем у спині, кінцівках, підвищеною стомлюваністю м’язів. За відсутності паралічів хворий видужує. У період до початку проведення вакцинації паралітичний поліомієліт був чи не однією з найзагрозливіших хвороб, оскільки вражав тисячі та десятки тисяч людей, головним чином дітей до 5 років, з яких близько 10% помирали, а 40% ставали інвалідами. Поліомієліт невиліковний, але його можна попередити за допомогою вакцинації. Вакцинація складається з трьох щеплень і проводиться дітям у віці 2, 4 і 6 місяців. Ревакцинація проводиться дітям у віці 18 місяців, 6 та 14 років з використанням оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ). Окрім того, з метою профілактики поліомієліту необхідно: додержуватись правил особистої гігієни (миття рук); свіжі овочі, фрукти, сухофрукти та зелень перед вживанням після миття під проточною водою ополоснути кип’яченою чи бутильованою водою. Пам’ятайте! Поліомієліт – підступна і дуже небезпечна хвороба. Тільки щеплення дітей поліомієлітною “живою” вакциною – надійний засіб захисту. Слід зробити все можливе, щоб наші діти були всі своєчасно імунізовані проти даного небезпечного захворювання і ніколи не хворіли.

Жива вакцина проти поліомієліту була створена під керівництвом американського вченого Альберта Себіна в 1957 році, але масове виробництво вакцини і перші клінічні випробування живої поліовакцини, зробленої зі штамів Sjebina, були організовані в Радянському Союзі. СРСР була першою країною, де розпочалось масове використання цієї високоефективної вакцини, яка через декілька років практично ліквідувала в країні поліомієліт. Вакцина виготовлена в Радянському Союзі, була експортована в 60 країн по всьому світу і допомогла ліквідувати великі спалахи поліомієліту у Східній Європі та Японії. Ця вакцина стала головним знаряддям, яке використовується в міжнародній кампанії по викорінюванню поліомієліту.

Завдяки живій вакцині проти поліомієліту світ за відносно невеликий час став практично вільним від цього захворювання, яке визивало в свій час епідемії. І Україна у 2002 році отримала статус країни, вільної від поліомієліту.

На сьогодні, Всесвітньою організацією охорони здоров'я у світі офіційно визначено 3 країни , ендемічні по поліомієліту: Пакистан, Афганістан, Нігерія.

Але Україна, на жаль, може стати четвертою в цьому списку. 30 червня і 7 липня 2015 року захворіли гострими млявими паралічами двоє дітей, які проживають на Закарпатті. У вересні 2015 року, від захворілих паралічами дітей виділені віруси поліомієліту. Після вивчення вірусів в міжнародній референс-лабораторії м.Гельсінкі, було визначено, що це - два вакциноспоріднені штами поліовірусу, і вони на 20% та 26% відповідно володіють властивостями "дикого" поліовірусу (вірусу, який у минулому викликав епідемії поліомієліту по всьому світу).

Крім того, був зроблений висновок, що такі віруси циркулюють в Україні вже декілька років. Оскільки за кожний рік вільної циркуляції в недостатньо імунному суспільстві вірус набуває 10% властивостей «дикого» поліовірусу, то легко обчислити, що через 7-8 років в Україну може повернутися поліомієліт, спричинений справжнім "диким" вірусом.

На просте запитання - чому вірус має можливість циркулювати в Україні і змінювати свої властивості – можна дати чітку відповідь: тому що в країні через багаторічне низьке (менше 50%) охоплення дитячого населення щепленнями проти поліомієліту, відсутній необхідний імунний прошарок. А в малоіммунному суспільстві вірус має можливість проходити тривалі пасажі через організми нещеплених осіб і "повертати " властивості «дикого» (патогенного) штаму.

В Україні у жовтні 2015 року оголошено спалах поліомієліту. Єдиними реальними і ефективними заходами щодо усунення спалаху є щеплення живою поліомієлітною вакциною не менше 95% підлеглого дитячого населення. Щоб зупинити циркуляцію вірусу, в Україні протягом 2015-2016 років проведено три тури масової імунізації проти поліомієліту і, як наслідок, спалах локалізований та ліквідований.

До відома, коли в Ізраїлі у 2013 році зі стічної води був виділений «дикий» вірус поліомієліту, протягом 2 тижнів всі 100% підлеглі бути вакциновані оральною поліомієлітною вакциною і захворювання серед людей вдалось уникнути.

У будь-якій країні, де виявляється «дикий» або мутований (як Україні в 2015 році) вірус поліомієліту як у людей, так і в зовнішньому середовищі, проводяться турові імунізації (від 2 до 5 турів, в залежності від рівня щеплення дитячого населення). Тільки ця міра може не дати розгорнутися поліомієліту.

На сьогодні по Національному Календарю щеплень дитина до 18 років повинна отримати 6 щеплень проти поліомієліту, із них перші два – інактивованою поліовакциною, останні – живою оральною поліовакциною. Якщо використовуються комбіновані вакцини, які в своєму складі мають інактивовану поліовакцину, то дитина може отримати до 4-х щеплень цими комбінованими вакцинами та, відповідно, отримати не дві, а чотири дози інактивованою поліовакциною. Тривалий час в Україні був дефіцит в інактивованій поліовакцині, що не дозволяло своєчасно розпочати вакцинальний комплекс. На даний час як Україна, так і наша область, забезпечені інактивованою поліовакциною, забезпеченість живою оральною поліовакциною також цілком достатня, тому залишилось головне – привести свою дитину до лікаря та отримати щеплення.

Будь-яка стаття, будь-яке повідомлення переслідує конкретну ціль. Мета цієї статті – не просто агітація за вакцинацію. За законом батьки мають право відмовитись від щеплень своїм дітям. Але ми вважаємо, що у кожного з батьків повинно бути розуміння ситуації. Хочемо звернути увагу на те, що Ви - батьки, бабусі, дідусі - всі вакциновані, всі захищені проти поліомієліту. Прочитайте спеціальну інформацію щодо поліомієліту - там написано, що сприйнятливість до поліовірусу універсальна. Однак найбільш уразливі вікові групи - це діти, тому що вони не мають імунітету. Згадайте наслідки паралітичного поліомієліту і потім вирішуйте - щепити чи не щепити своїх дітей. Зараз у Вас є вибір. Але зараження вірусом поліомієліту дитині вже вибору не залишить.

Поліомієліт: чим небезпечний та чи допоможе вакцинація захиститися

24 жовтня 2019

В Україні трапився перший підтверджений випадок вакциноасоційованого паралітичного поліомієліту, який зафіксували у дворічної дитини з Волинської області.

Про це повідомляє МОЗ.

У міністерстві стверджують, що батьки зумисно відмовились від щеплень, передбачених медичними стандартами.

Останні випадки хвороби в Україні фіксувалися в 2015 та 2017 роках, проте вона знову дала про себе знати.

24 жовтня – Світовий день боротьби з поліомієлітом

Які ознаки та причини захворювання, і як йому запобігти, читайте далі.

Чому виникає поліомієліт

Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке вражає центральну нервову систему і може призвести до паралічів та парезів.

Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше – через брудні руки, заражену їжу та воду.

Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина – і дитина, і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до п’яти років.

Симптоми та лікування

Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.

При цьому прояви хвороби можуть бути різними:

  • Жодних симптомів – без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків, що робить її особливо небезпечною для оточуючих.
  • Грипоподібні симптоми – лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання – протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус розповсюджується найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.
  • Рухові розлади – сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя.

Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. При одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється.

Дуже рідко симптомом ураження поліовірусом центральної нервової системи також буває менінгіт.

Сьогодні не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту.

Ускладнення поліомієліту

Близько 5% хворих помирають. В основному – через порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури.

У одного з 200 хворих розвиваються деформації хребта і кінцівок, що стають причиною інвалідності.

Інші небезпечні ускладнення поліомієліту – пневмонія, міокардит, важкі шлунково кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.

Міфи та спростування

Поширеним серед батьків є розмови про шкоду вакцинації та побічні ефекти від щеплення.

На жаль, українці досі з острахом ставляться до імунізації, тому продукують фейки щодо профілактики поліомієліту.

Ось основні хибні думки, які ви могли чути про вакцини від поліо:

❌ ОПВ (оральна жива поліовакцина) містить збудники ВІЛ

Жодного відомого прецеденту медицині не було відомо. Цей міф був спровокований журналістами через поширення квазідосліджень, що стосувались створення вакцини.

❌ ІПВ (інактивована поліовакцина) може викликати поліомієліт

Вакцина містить мертвий вірус, який не здатний спровокувати хворобу у вакцинованого.

❌ "Живий" вірус у вакцині ОПВ буде розмножуватись

Оральна "жива" полівакцина містить ослаблений вірус. Ризик того, що він почне розмножуватись і людина захворіє мізерний.

❌ Дикий вірус поліомієліту зник і зараз хвороба поширюється лише через вакцину

Дикі полівіруси – це віруси, які існують в навколишньому середовищі.

За інформацією ВООЗ в природі існує 3 типи диких полівірусів.

Знищеним вважають лише 2 тип, який фіксували останній раз в Індії, 1999 року. Проте інших два – 1-го і 3-го типу, це саме ті полівіруси, які провокують паралітичний поліомієліт.

Як боролися з поліомієлітом в минулому

Серед хвороб, які трохи більше половини століття тому викликали сильний страх, був поліомієліт, пише колишня очільниця МОЗ Уляна Супрун на своїй сторінці у Фейсбук.

Поліовірус дуже легко передавався, особливо в літній період.

Щороку хворіли десятки тисяч людей (найчастіше діти), тисячі з них залишалися паралізованими чи помирали через порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури.

Епідемії поліо були звичним явищем у перші десятиліття 20 століття.

До винайдення вакцини проти цієї хвороби лікування обмежувалося карантинами та використанням "залізних легень" – спеціальних металевих капсул, що дозволяли пацієнтам дихати, та запобігали смерті через задуху.

"Легені" винайшли в 1928 році, широко використовувати їх почали в 1940-х і 1950-х роках.

Пацієнтів поміщали у герметичну трубу з головою назовні та використовували спеціальний комір для щільного охоплення шиї.

З допомогою зміни тиску всередині пристрою, такі "легені" дозволяли пацієнтам дихати.

Більшість людей, що хворіли на поліо, проводили один-два тижні в такій капсулі, перш ніж вони могли відновити самостійне дихання.

У випадку постійного паралічу, пацієнти жили всередині "залізних легенів" роками.

Одним з пікових років хвороби у США став 1952 рік – тоді було зареєстровано 58 тисяч нових випадків поліо, понад 3 тисячі людей померли від цієї хвороби.

Після масового поширення вакцин, зокрема тривалентної інактивованої вакцини проти поліовірусу у 1955 році та тривалентної пероральної вакцини у 1963 році, кількість випадків поліомієліту у США стрімко знизилась до менш ніж 100 у 1960-х та менше, ніж 10 у 1970-х.

Але в той самий час великі спалахи хвороби продовжувалися по всьому світу.

У 1980-х роках загальна кількість випадків паралічу у світі сягала понад 350 тисяч на рік, а хвороба все ще поширювалося у 125 країнах.

Як відповідь на епідемію поліо, у 1988 році була заснована "Глобальна ініціатива боротьби з поліомієлітом" та поширення масової вакцинації по всьому світу.

З того часу світ швидко просунувся в боротьбі проти цієї хвороби.

До 2016 року кількість паралітичних випадківзменшилася на 99,99%.

Наразі вірус ще залишається активним у двох країнах світу – Афганістані та Пакистані.

Час від часу випадки поліо трапляються в сусідніх до них країнах.

Завдяки безпечним та ефективним вакцинам сьогодні значно менше людей живуть із наслідками хвороби, ніж до масової імунізації.

Саме тому більшість дорослих людей вже не знайома зі страшними проявами поліомієліту. Люди забули, як виглядає хвороба, і які наслідки для здоров’я та життя вона має.

Спалаху поліомієліту у будь-якій країні можна запобігти лише у тому випадку, якщо вакцинацією охоплені не менше 95% дітей.

У нас є достатньо якісних і ефективних вакцин, закуплених за кошти платників податків.

Чому вакцини є безпечними

Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту використовує декілька вакцин для боротьби з цією хворобою.

В Україні застосовують два типи – інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) та оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ).

Обидві вакцини закуповуються через Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та мають прекваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров'я, яка гарантує якість та постійний контроль за виробниками.

На сайті ВООЗ пояснюють:

  • ОПВ - одна з найбезпечніших вакцин, яку винайшло людство та застосовується для імунізації новонароджених.
  • Вона настільки безпечна, що її можна використовувати, навіть коли дитина хвора.
  • ОПВ використовується кілька разів для досягнення максимального імунітету щепленого, проте зі збільшенням кількості щеплень не збільшуються ризики побічних ефектів.

Де, коли та кому варто вакцинуватися?

Вакцинувати від поліомієліту потрібно з народження. Щеплення обов'язково потрібно проводити комплексно, не пропускаючи жодного для збільшення резистентності організму до хвороби.

  • 1 доза - 2 місяць життя дитини.
  • 2 доза - 4 місяць.
  • 3 доза - 6 місяць.
  • 4 доза - 18 місяць.
  • 5 доза - 6 років.
  • 6 доза - 14 років.

Безкоштовно вакцинуватися проти поліомієліту можна у вашого сімейного лікаря чи педіатра в державних медичних закладах, а також приватних, що уклали договори із Національною службою здоров'я України.

Кiлькiсть переглядiв: 153

Коментарi